You are currently viewing مراحل کاشت تخصصی پیاز زعفران مرغوب

مراحل کاشت تخصصی پیاز زعفران مرغوب

پیاز عفران برای عملکرد بهتر نیاز به رعایت مراحل تخصصی در کاشت دارد و البته برای این منظور باید پیازهای زعفران درجه یک و مرغوب که بدن خرابی هستند انتخاب شوند.
خواص بی نظیر زعفران و وجود روی، آهن و دیگر مواد معدنی در این محصول موجب شده تا زعفران نه تنها برای عطر و طعم دلپذیرش بلکه برای بهبود بخشیدن به مشکلات معده، از بین بردن افسردگی، برای مشکلات دستگاه گوارش و… به صورت دمکرده مورد استفاده قرار گیرد و این در حالی است که امروزه انواع داروهای مختلف برای بیماری افسردگی را نیز با استفاده از زعفران تهیه می کنند که علاوه بر ضرر کمتر می تواند موجب بهبود شرایط روحی بیمار گردد.
کاشت زعفران تنها باید در زمین هایی با بافت رس و ماسه انجام شود که در شرایط آب و هوایی گرم و خشک قرار گرفته اند زیرا زعفران گیاهی گرمسیری است و در طول سال به آبیاری و بارندگی کمی نیاز دارد.

کاشت پیاز زعفران

مراحل کاشت پیاز زعفران

قبل از مراحل کشت پیاز زعفران باید پیاز زعفران درجه یک و با کیفیت را برای این منظور انتخاب کنیم زیرا مرغوب بودن پیاز زعفران در عملکرد نهایی محصول تاثیر بسزایی دارد، بعد از انتخاب پیاز باید منطقه آب و هوایی لازم انتخاب شود و زمین کشاورزی به طور عمیق شخم زده شود و شخم عمیق زمین کشاورزی به این منظور انجام می شود چون پیاز زعفران به مدت ۷ سال در زمین باق می ماند و در این مدت زمان زعفران هر ساله رشد می کند و باید فضای کافی برای حرکت در زمین را داشته باشد.
کاشت پیاز زعفران هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی انجام می شود و در هر دو صورت میزان کاشت پیاز در هکتار متفاوت می باشد البته زمیان کاشت زعفران از اواخل خرداد ما تا اوایل مهر ماه می باشد.

منبع: بازار زعفران ایران